“Македонска идентичност” и “македонски език” са махнати от проектодоклада за напредъка на Скопие
Спорните формулировки за “македонската идентичност” и “македонския език” в доклада на ЕП за напредъка на РСМ за членство в ЕС, които доведоха до ново напрежение между Скопие и София, са отпаднали от финалния вариант на документа. За това съобщи с публикация във Фейсбук българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев.
Включването на двете формулировки в евродоклада за напредъка на Скопие бяха гордостта на премиера Християн Мицкоски, с които той побърза да се похвали още преди документът да стане факт. Нещо повече – дори преди да са го видели всички евродепутати от външната комисия.
В публикацията си във Фейсбук Андрей Ковачев пише, че по искане на групата на Европейската народна партия, трите най-големи партии в Европейския парламент – ЕНП, С&Д (социалисти) и Реню (либерали), са се споразумели снощи за отпадането от проектодоклада за напредъка на Северна Македония на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език”.
“Очаквам другата седмица в пленарна зала тази поправка да бъде подкрепена и от мнозинството в ЕП”, добавя Ковачев.
По думите му теми за идентичност и език нямат място в доклад за напредъка на страна кандидат за членство в ЕС. “Такива теми водят само до разединение и отварят кутията на Пандора. Това се потвърждава в конкретния случай и от постоянните изяви на управляващите в Скопие, и особено на премиера Мицкоски с неговите манипулации за “многовековна идентичност и език””, пише още той.
“Неприкритата цел на властите в Скопие беше, в навечерието на местните избори, да покажат някакъв невероятен триумф над “източния съсед” и по този начин да обяснят защо биха направили някои козметични промени на тяхната конституция и включили частично българите в нея. Въпреки безпрецедентния натиск и лобиране, такъв прецедент не трябва да става част от доклади на Европейския парламент или на друга европейска институция”, добавя Андрей Ковачев.
По думите му, вместо това РСМ би трябвало да спазва подписания договор с България и да отпуши работата на историческата комисия. “Там е мястото, където трябва да се обсъждат темите за общата ни история, както е записано в договора”, написа евродепутатът и благодаря на всички свои колеги от всички групи в ЕП, особено на българските, за единната позиция по тази тема.
Преди дни по проблема се изказа и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той съобщи, че е водил разговори с ЕНП, че ще предложат поправките, които страната ни има по евродоклада за Северна Македония.
“Говорих и с Манфред Вебер, и с Европейската народна партия, докладът на ЕП с нищо не обвързва, поправките ще ги предложи цялата Европейска народна партия и Договорът за добросъседство, и “френският компромис”, както го наричаме, няма да бъдат заобиколени”, бяха точните думи на Бойко Борисов.
“ЕНП е не само най-голяма, но и най-мощна и ще успеем да направим така, че да защитим нашата история и нашата държава”, добави тогава бившият премиер.
Ето пълния текст на публикацията на Андрей Ковачев във Фейсбук:
По искане на групата на Европейската народна партия, трите най-големи партии в Европейския парламент – ЕНП, С&Д (социалисти) и Реню (либерали), се споразумяха снощи за отпадането от проектодоклада за напредъка на Северна Македония на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език”. Очаквам другата седмица в пленарна зала тази поправка да бъде подкрепена и от мнозинството в ЕП.
Теми за идентичност и език нямат място в доклад за напредъка на страна кандидат за членство в ЕС. Такива теми водят само до разединение и отварят кутията на Пандора. Това се потвърждава в конкретния случай и от постоянните изяви на управляващите в Скопие, и особено на премиера Мицкоски с неговите манипулации за “многовековна идентичност и език”.
Неприкритата цел на властите в Скопие беше, в навечерието на местните избори, да покажат някакъв невероятен триумф над “източния съсед” и по този начин да обяснят защо биха направили някои козметични промени на тяхната конституция и включили частично българите в нея. Въпреки безпрецедентния натиск и лобиране, такъв прецедент не трябва да става част от доклади на Европейския парламент или на друга европейска институция.
Вместо това РСМ би трябвало да спазва подписания договор с България и да отпуши работата на историческата комисия. Там е мястото, където трябва да се обсъждат темите за общата ни история, както е записано в договора.
Благодаря на всички мои колеги от всички групи в ЕП, особено на българските, за единната позиция по тази тема!
Мицкоски: Дочакахме в 21 век по талибански начин от доклада на ЕП да се изтрива “македонската идентичност и македонският език”
Снимка: пресцентър на правителството на Република Северна Македония
На пресконференция днес в отговор на журналистически въпрос, свързан с решението на трите най-големи партии в Европейския парламент – Европейската народна партия, Групата на социалистите и демократите и “Обнови Европа” за отпадането от проектодоклада за напредъка на Северна Македония на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език”, за което информира българският евродепутат Андрей Ковачев в профила си във Фейсбук, Мицкоски коментира, че е предупредил за такъв „инженеринг”.
„Важното е обаче да се напомни, че тази малка стъпка, когато „македонска идентичност и македонски език” мина в Комисията по външни работи на ЕП, ще остане в колективната памет, че за пръв път някога „македонска идентичност и македонски език” са минали в главния град на ЕС и в седалището на европейската демокрация – ЕП. Второ, още веднъж се показа и доказа, че (проблемът) не е само (вписването на) българите в конституцията, а е много, много, много по-дълбок. И сега всички тези, които в миналото манипулираха, всички тези, които ни убеждаваха, че само да променим конституцията си и всички наши проблеми ще бъдат решени, трябва да излязат пред македонските граждани и да им се извинят. За съжаление това, което седем години се случваше в държавата ни, доведе до една такава ситуация. Не исках да го кажа, но ще го кажа – по талибански начин да се изтрива македонската идентичност и македонският език от доклада на Европа. Това дочакахме като народ в 21 век. Това ни причиниха Буяр Османи (бившият външен министър), Димитър Ковачевски (бившият премиер), Боян Маричич (бившият министър по европейските въпроси) и останалите”, коментира Мицкоски.
/СУ/