ЛИКТРОЯН

ПРИРОДОНАУЧНИЯТ МУЗЕЙ – ЧЕРНИ ОСЪМ С УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНАТА ИЗЛОЖБА „ДЪЛБОКИ ПОВЪРХНОСТИ“ НА 19-ТО АРХИТЕКТУРНО БИЕНАЛЕ ВЪВ ВЕНЕЦИЯ

Музей-Ч-Осъм

„Дълбоки повърхности“ е наречена изложбата, в която Природонаучният музей в Черни Осъм ще вземе участие от 10 май до 23 ноември 2025 г. като част от 19-ото издание на Венецианското биенале. Музеят ще се включи с визията и подходите си за представяне на природното наследство, залегнали в концепцията за разширяване на музейната експозиция и предстоящото реновиране на сградите.

Общо 50 обекта, определени от ЮНЕСКО – световно наследство, биосферни резервати, глобални геопаркове и други – са включени в изложението. Изложбата кани зрителите да открият как музеи, посетителски центрове и тяхната архитектура и интериорни решения, специфични за всеки обект, използват природния и културния потенциал на тези места.

Със своето участие Природонаучният музей в Черни Осъм представя два природни обекта на ЮНЕСКО: обявените през 2017 г. „Вековните букови гори на Централна Стара планина“ – мисия и тема на музея още от неговото създаване – както и Биосферен парк „Централен Балкан“, в чиято територия попада община Троян.

Участниците в изложението „Дълбоки повърхности“ бяха подбрани на конкурсен принцип от цял свят и включват ново строителство, преустроени исторически сгради, малки преустройства на пространства и проекти в процес на разработка. Благодарение на целия екип на музея и на нашите доброволки от Германската комисия на ЮНЕСКО – Йохана Шмит и Лили Крум – бе подготвена кандидатурата на Природонаучния музей – Черни Осъм. Представихме хронологията на идеи, концепции и събития, които формират развитието на музея от създаването му до днес. В кандидатурата акцентирахме върху архитектурата на сградата и нейната връзка с природата, както и върху начина, по който са проектирани пространствата.

Ключов акцент в представянето на Природонаучния музей – Черни Осъм е детайл от слоеста дървесина, оформен с матрица и преса в първата фабрика за шперплат в България – Кооперация „Обнова“, основана през 1922 г., която наскоро отбеляза своята 100-на годишнина. Фабриката се намира точно от другата страна на река Черни Осъм и е построена близо 50 години преди музея.

Като пример за традиция и устойчиво използване на местни ресурси, 50 години по-късно интериорният дизайн на музея отново ще бъде изграден предимно от локално произведени букови детайли. Чрез тях бъдещата експозиция ще разказва за ролята на буковите гори в живота, бита и препитанието на региона за идните поколения. Новите технологии, използвани в производствения процес на Кооперация “Обнова”, дават свобода на формата на естествените повърхности, носейки красотата на буковия десен и усещането за допир с природата.

Музеите, туристическите и информационните центрове са представени като нещо повече от пространства за информация и визуализация на обектите на природното наследство– те са портали към открития, обучение и връзка с наследството. Организаторите подчертават как внимателно проектираната архитектура може да трансформира преживяването на посетителите, като направи обектите на културното и природното наследство по-достъпни, образователни и приобщаващи, като същевременно насърчава устойчивия туризъм и подкрепя местните икономики.

Част от изложението е и още един български участник – Историческият музей в Исперих с обекта Тракийска царска гробница при село Свещари, разположена в Археологическия резерват „Сборяново“.

„Дълбоки повърхности“ има за цел да превърне обектите на културното и природното наследство на ЮНЕСКО в образователна среда за устойчиво развитие и глобално гражданство, като по този начин подпомага справянето със сложните предизвикателства на съвременния свят.

Участието на Природонаучния музей – Черни Осъм в изложението „Дълбоки повърхности“ е чудесна възможност да бъдем част от световното семейство на институциите, които представят обекти на културното и природното наследство на ЮНЕСКО. Това се случва в рамките на 19-то архитектурно биенале във Венеция – завладяващо пътешествие през многофункционални архитектурни решения, които свързват хора, истории и пейзажи, като същевременно съхраняват нашето общо наследство.

 

Линкове:

Към страница, в която е предтавен на изложбата https://nsmus.com/central-balkan-biosphere-centre/

Към техен официален сайт https://www.unesco.org/en/alula/deepsurfaces

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *