КалендарСПРАВОЧНИК

УТРЕ, 19 АПРИЛ, Е ВЕЛИКА СЪБОТА!

Велика събота. Слизането на Господа в ада. Преп. Йоан Ветхопещерник (сутринта – Вечерня със св. Василиева литургия) (Тип. с. 452)

Кратко описание на деня

Слизане в ада, византийска икона от 12 век, Лаврата Св. Атанасий на Атон.На Велика събота Църквата възпоменава телесното погребение на Иисуса Христа и слизането Му в ада. По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалче от Голгота. При погребението на Иисуса присъствали Мария Магдалина, майка на Яков и Йосиф.

Първосвещениците и фарисеите знаели, че Иисус Христос е предрекъл възкресението Си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат Тялото на Иисуса, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали (Мат. 27:57-66; Иоан. 19:39-42).

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв Човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Иисуса е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново за нас райските двери. Това ще се случи на другия ден. В Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Страстната седмица е най-дългата седмица в годината, наситена с много тъга и покъртителни изживявания. Защото страст означава страдание. А страданията Христови са прелюдия към вечния живот.

Слизането на Иисуса Христа в ада

Състоянието, в което се намирал Иисус Христос след Своята смърт до възкресението Си, ни разкрива следната църковна песен:

(Христе), Ти беше в гроба с тялото Си, в ада – с душата Си, в рая – с разбойника, и на престола – с Отца и Духа, изпълвайки всичко като неописуем.

Като пояснение на тази пасхална песен могат да служат думите на св. апостол Петър:

“Христос, за да ни заведе при Бога, веднъж пострада за греховете ни, Праведник за неправедните, бидейки умъртвен по плът, но оживял по дух, с който Той, като слезе, проповядва и на духовете, които бяха в тъмница” (1Петр. 3:18-19).

Тук “тъмница” означава царството на мъртвите – ада. “Ад”, образно казано, е място, лишено от светлина. В християнството под “ад” се разбира особеното състояние на грешните души, лишени от общение с Бога, т.е. лишени от светлина и блаженство.

Иисус Христос слязъл в ада, за да проповядва и там победата над смъртта и дявола и да изведе оттам за царството небесно душите, които с вяра очаквали Неговото идване.Велика събота! 9 забрани, които никога не бива да се престъпват - Любопитно — Новини Стандарт

Какво можете да правите на Велика събота – традиции и обичаи

На този ден много домакини боядисват яйца и приключват с приготвянето на козунаците за Великден, въпреки че от религиозна гледна точка съботата трябва да е време за мълчание и молитва. Домакинските задължения обикновено приключват до петък; сряда и четвъртък се считат за идеално време за почистване на дома и приготовления за празника.

В църковната традиция се отдава особено значение на помирението: в събота е важно да простите обидите и сами да поискате прошка.

Разпространен е и обичаят да се измие лицето с вода, в която е поставено благословено яйце. Смята се, че такава вода носи здраве и запазва младостта.

Освен това на този ден е обичайно да се почетат починалите.

 

Какво не трябва да правите на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях.

Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички домакински задължения предварително. Не трябва да изнасяте нищо от къщата, дори боклук: според вярванията можете да загубите благополучието или здравето си заедно с това нещо. Отказът от работа и домакинска работа се свързва с почит към паметта на Христовите страдания.

Също така не трябва да се празнуват рождени дни, сватби и други лични празници. Тази събота в църквата не се извършват венчавки. Преди Великден е забранено да се опитват козунаци, боядисани яйца и други празнични храни.

Какво можете да ядете на Велика събота

На Велика събота постът продължава, но с известно облекчение: можете да ядете топла храна, но без добавяне на масло. Основата на диетата все още се състои от постни продукти: хляб, вода, сол, сушени плодове, мед, ядки, сурови зеленчуци и плодове. На този ден не се пие алкохол.

За тези, които ще се причастяват в нощта на Великден, е важно да спазват евхаристийния пост: след 18:00 часа не трябва нито да се яде, нито да се пие.

С настъпването на Великден отпадат всички хранителни ограничения. След полунощ от събота срещу неделя вярващите могат да се върнат към нормалното хранене.

 

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *